The Best Business Business Women Awards Winners & Finalists 2017

Best Business Woman in Business Services

WINNER- Jacqui Frost – The Office Genie

FINALISTS :

Denise O’Leary – Purpol Marketing Ltd

Jo Soley – Your Brilliant Business Angel

Jodie Newman- The Business Allotment

Melanie Dowie- MND Training Services

Melanie Silver – Words etc Ltd

Michelle Jay – Bright Spark Events

Shannon Banks- Be Leadership Ltd

Sue Keogh – Sookio

 

Best Business Woman working with Children and Families

WINNER:Caroline Sparks & Gabrielle Lixton – Turtle Tots Ltd

FINALISTS:

Kathy Doolan- Rhythm Time

Kezia Jolly – The Marylebone Ballet School & Vacani Ballet

Michelle Drury- I Learn Education Ltd

Rachel Carrell – Koru Kids

Rebecca Oliver – Tiny Temps & Tempos Performing Arts

Sarah Ellis- Hyperfusion Theatre Company

 

Best Coach

WINNER: Carole Ann Rice- Real Coaching Co

FINALISTS:

Alison Moore- Bemoore Ltd

Malakh Zebulun – Malakh Zebulun

Michele Attias – Michele Attias Coaching

Rita Trehan – Rita Trehan LLC

Tanya Heasley – Tristone Coaching

 

Best Community Champion

WINNER: Anita Goyal- Hemraj Goyal Foundation

FINALISTS:

Caroline Howells- ARCH Gardening

Danielle Bridge- ABC Life Support C.I.C.

Hasmita Reardon – New Leaf Support

Lucia Melillo – Lucia Hair and Beauty

Sarah Ellis – Hyperfusion Theatre Company

 

Best Customer Service

WINNER: Nevina Holland – Peekaboo Studios

FINALISTS

Claire Bolton Van Weert – Apex Ability Ltd

Desi Gray & Sohini Biswas– SKAT Ltd

Jacqui Frost – The Office Genie

Jane and Kerri Lewis- Skin to Love Clinic

Karen Greenall -A.R.K. Lasting Powers & Wills

Michelle Jay – Bright Spark Events

Rebecca Wilson- Friends for Pets

 

Best Franchisee

WINNER :Caroline Deutsch – Select Appointments St Albans

FINALISTS:

Abby Dennis – The One Stop Office t/a The Best of Watford

Frances Donkin – Rhythm Time (Cheshire) Ltd

 

Best Franchisor

WINNER :Kimberlee Perry- ((Bounce))

FINALISTS:

Caroline Ashworth – Jittabugs

Caroline Sparks – Turtle Tots Ltd

Kathy Doolan – Rhythm Time

 

Best Business Woman Working in Health and Wellness

WINNER: Claire Bolton Van Weert – Apex Ability Ltd

FINALISTS:

Claire Gregory & Robyn Ablott – The Fitness Training Academy

Gillian Huntley- Appearances Aesthetics

Hannah Gardner- The Vanity Rooms

Heidi Strickland- Clark – FastTrack Fit Camp Ltd

Jane and Kerri Lewis – Skin to Love Clinic

Kate and Billie Martell – Bow Belles Wigs Specialists

Kimberlee Perry – ((Bounce))

Louise Hampton – Attend2Health

 

Best Business Woman in Legal Services

WINNER :Karen Holden- A City Law Firm

FINALISTS:

Anna Rabin- Construction Law Consultant Ltd

Jane Cassell – JC Independent Wills & Probate Ltd

Karen Greenall – A.R.K. Lasting Powers and Wills

 

Most Inspiring Business Woman

WINNER :Ashleigh O’Connell – Herts Wellness Centre Ltd

FINALISTS:

Cat Gazzoli – Piccolo

Hannah Gardener – The Vanity Rooms

Julianne Ponan – Creative Nature

Nikki Robinson-Holisticare Ltd

Rebecca Oliver- Tiny Tempos & Tempos Performing Arts

Rita Chowdry – Savran

Rita Trehan – Rita Trehan LLC

Rowena Driver- An Extra Pair of Hands

Sarah Smits – Ashbourne Insurance

 

Best Networker

WINNER:Debbie Diggle- The Athena Network South West Herts

FINALISTS:

Bindar Dosanjh- The Female Property Alliance

Cornelia Raubal – Craftport Consulting Ltd

Rebecca Pountney – Engage Weddings

Sarah Smits – Ashbourne Insurance

Zamiha Desai – RecommendAsian

 

Best New Business

WINNER:Cat Gazzoli- Piccolo

FINALISTS:

Ashleigh O’Connell – Herts Wellness Centre Ltd

Harri Dhokia- Black Interiors

Jade Thomas – ExpertEase Tuition Ltd

Laura Mudie- Rosa and Bo

Leena Lakhani – Home Instead Senior Care

Rachel Carrell – Koru Kids

Rowena Driver – An Extra Pair of Hands

 

Best Online Business

WINNER: Emma Page- The Victorian Emporium

FINALISTS:

Jo Bates- Thumbsie Ltd

Maxine McPherson – Exclusively Thames Valley

Rebecca Ackary – Sweetness and Pea Ltd

 

 Best Business Woman in Recruitment

WINNER:Michelle Bacon- Osborne Appointments

FINALISTS:

Amy Hambleton – RedLaw

Caroline Deutsch – Select Appointments St Albans

Caroline Jones – Cobham Consulting

Desi Gray and Sohini Biswas– SKAT Ltd

Lucy Chamberlain – C & C Search

Sophie Milliken – Smart Resourcing Solutions

 

Best Business Woman in Retail or Consumer Business

WINNER:Julianne Ponan – Creative Nature

FINALISTS:

Cat Gazzoli- Piccolo

Charlotte Cavanagh – Time for Tea

Jo Bates – Thumbsie Ltd

Katie and Billie Martell – Bow Bells Wigs Specialists

Lucia Melillo – Lucia Hair and Beauty

Sally Hall- Dorothy & Theodore Ltd

Zoe Creswell – GlamouriZe

 

Best Business Woman in Technology

WINNER: Rachel Carrell- Koru Kids

FINALISTS:

Sophie Hainsworth – LoyalFree Ltd

Sue Keogh – Sookio

Susie Tobias- Wise Genius

 

Best Business

WINNER:Jane and Kerry Lewis- Skin to Love Clinic

FINALISTS:

Caroline Jones – Cobham Consulting

Denise O’Leary – Purpol Marketing Ltd

Emma Page – The Victorian Emporium

Jacqui Frost – The Office Genie

Jodie Newman- The Business Allotment

Julianne Ponan – Creative Nature

Karen Holden- A City Law Firm

Kimberlee Perry- ((Bounce))

Michelle Bacon- Osbourne Appointments

Nikki Robinson – Holisticare Ltd

Rita Chowdry- Savran