The Best Business Women Awards
Winners & Finalists 2016

Best Business Woman in Business Services

WINNER: Julie Francis Ben Ben Design

FINALISTS:

Aarti Parmar – AP Brand Communications

Hannah Miller – Chipperfield Accounting Ltd

Jacqui Frost- The Office Genie

Tamsin Henderson – Gather Creative Ltd

Sue Isaacson – HR Dept

Best Business Woman working with Children and Famillies

 

WINNER: Sian Goodspeed – Flying Start Tuition

FINALISTS:

Cathy Johnson – Womb to Bloom Ltd

Charlene  Swingland-Smith – Especially for Your Parties Ltd

Rebecca Oliver- Tiny Tempos/ Tempos Performing Arts

Sue Kennedy- Sue Kennedy Photography Ltd

Diane Evans- Blue Shark Swim Club

 

Best Coach

WINNER; Rita Chowdhry – Savran

FINALISTS:

Carole Ann Rice – Real Coaching Company

Cathy Ballard

Malakh Zebulun

Sally Canning – Inner Solutions

 

Community Champion

WINNER; Lynn Stainer – Their Future Today

FINALISTS:

Jane Shann- Phoenix Group

Malakh Zebulun

Maria Collins- Home Instead Luton & Central Bedfordshire

Siobhan Rooney- Pictons Solicitors

 

Best Customer Service

WINNER; Sarah Jane Manarin – Coda Falconry

FINALISTS:

Anna Neville -Kidslingo Ltd

Julie Grimes- Jaguar White Recruitment

Michelle Jay- Bright Spark Events

Vicki Sims- Lady Bug Pest Control

Wendy Griffith – Arbonne

Best Consumer/Retails Business Woman

 

WINNER; Nicola Butcher- The Female Carpentry Company

FINALISTS:

Anne Wellls – Betty & Bear Flowers

Cathy Prested – Funky Casinos

Charlotte Cavanagh – Time for Tea

Sandra Samra – Sassi Gifts UK Ltd

Wendy Griffith – Arbonne

 

Best Franchisee

WINNER: Philippa Hennessy – Darling Magazine ( North Surrey)

FINALISTS ;

Kirsten Smith – face2faceHR Cambridge

Philippa Maddern – Sassi Gifts Bristol

Sarah Reeves- Bright and Beautiful ( Buckinghamshire)

 

Best Franchisor

WINNER: Rachel Ray – Bright and Beautiful

FINALISTS :

Anna Neville – Kidslingo Ltd

Caroline Sparks – Turtle Tots Ltd

Caroline Ashworth – Jittabugs

Sandra Samra – Sassi Gifts UK Ltd

 

Best Business Woman in Health and Wellness

WINNER: Nikki Robinson – Holistcare 

FINALISTS:

Aliya Musa & Sherie Booth – Balance Chiropractic

Glenda Roberts – ExlporingU Counselling Ltd

Jane Lewis- The Skin to Love Clinic

Katharine Tate – The Food Teacher

Nina Sebastiane – Feel Hot Yoga

 

Most Inspiring Business Woman

WINNER: Jacquline O’Donavan – O’Donavan Waste Disposal 

FINALISTS :

Hannah Miller – Chipperfield Accounting Ltd

Julie Grimes – Jaguar White Recruitment

Lou Harrand – Yogabomb

Nicola Butcher- The Female Carpentry Company

Sue Kennedy – Sue Kennedy Photography Ltd

 

Best Business Woman in Legal Services

WINNER: Camilla Choudhury-Khawaja – The Womens Lawyer

FINALISTS:

Anna Rabin – Construction Law Consultant

Tess Beaumont – Beau Legal

 

Best Networker

WINNER: Wendy Griffth  – Wheathampsted Business Club

FINALISTS 

Debbie Diggle – The Athena Network

Mandie Holgate – The Business Womens Network

Rachel Naylor- The Voiceover Network

 

Best New Business

WINNER: Aliya Musa & Sherie Booth – Balance Chiropractic

FINALISTS: 

Charlotte Cavanagh – Time for Tea

Katharine Tate – The Food Teacher

Kirsten Smith – face2faceHR Cambridge

Nicola Butcher- The Female Carpentry Company

Rebecca Dance – Diamond Marketing Services

 

Best Online Business

WINNER: Stella -Gooseberry Planet Ltd

FINALISTS

Lynda Clarke – Platinum Business School

 

Best Business Woman in Recruitment

WINNER: Julie Grimes – Jaguar White Recruitment

FINALISTS:

Jessica Ellis- Indigo Pop

Kath Reynolds – Balance Recruitment

Leilani Reader – LR Legal

Best Business Woman in Technology

WINNER; Cheryl Luzet – Wagada

FINALISTS:

Sheevawn Hill- OrbitTech

Stella James – Gooseberry Planet Ltd

 

Best Business

WINNER: Rachel Ray- Bright and Beautiful

FINALISTS:

Cheryl Luzet- Wagada

Hannah Miller – Chipperfield Accounting Ltd

Lia Choi- Marybow Property

Sian Goodspeed- Flying Start Tuition

Vhari Russel- The Food Marketing Expert